EVENT INFORMATION

Competition name

OCBL Super Cup

Game Time CEST/EDT

16:30/10:30 a.m.
19:00/1:00 p.m.
21:30/3:30 p.m.

Date

28 June – 3 July, 2021

Format

Up to 40 Open teams

Boards

Qualification: 12 rounds x 16 boards
K.O. phase: Quarter, Semi, Final 16 + 16 boards each

Venue

BBO

Organizers

OCBL

Referee

OCBLTD1

PARTICIPANTS

FERGUSON
Van Lankveld J. (ennaji)
Nadel J. (juliejoy)
De Boer W. (bukkum)
Snellers A. (asnellers)
Ferguson B. (bruceferg)
Van Den Bos B. (Berendbs)
BLACK
Black A. (boggis)
Gold D. (dagold)
McIntosh A. (mcintosh)
Paske T. (thomas1000)
Hult S. (hultahult)
Hallberg G. (rerack)
PARKER
Rubenstein S. (stewr)
Parker C. (cmp56)
Grossack A. (nevereast)
Grossack Z. (germs345)
Wooldridge J. (firechief)
Grainger D. (drg)
ORCA
Plackett R. (hoofie)
Erichsen E. (espene)
Crouch P. (pitiful)
Cope S. (Copeyj)
Zorlu N. (begse)
SELIGMAN
Seligman M. (mseligman)
Klukowski M. (skrzat96)
Kalita J. (paulinka18)
Kwiecien M. (michal1)
Starkowski W. (wstarkowski)
FREDIN
Fredin P. (P_Fredin)
Apteker A. (alonap)
Sylvan J. (JoppeSyl)
Morath A. (andersm)
DE BOTTON
Malinowski A. (malisuper)
Bakhshi D. (Bakhshi)
Townsend T. (mug)
Charlsen T. (tcharlsen)
Hoftaniska T.E. (Kasper20)
De Botton J. (Capt Lulu)
Padon D. (Drorp)
Helness T. (Helstokk)
DONNER
Donner G. (GDonnersc1)
Rimstedt S. (sandria)
Rimstedt C. (CillaR)
Dwyer K. (kdwyer)
Grue J. (joegrue)
Michielsen M. (lady007)
Cullin P.O. (pocken)
NEW AMATEURS
Lo A. (aitail)
Pettis B. (buffalo6)
Chechelashvili D. (Dato)
Soliman A. (Rabie3)
Rubins K. (karlisr)
Sigurjonsson J. (donjulio1)
Jiang Gu (Jiang_Gu)
Sheng M. (Kainsheng)
Baseggio F. (baseggio)
COMPTON
Compton C. (compton)
Goodman A. (agoodman1)
Moses T. (hottodstl)
Smith R. (ronsmithsf)
FLYFALCON
Wilson A. (flyfalcon)
Van Prooijen R. (riccovp)
Verhees L. (loukie)
Gronkvist I. (Halko)
Gronkvist M. (Mike_G)
Sprinkhuizen T. (thibos)
Mendes De Leon G. (guymdl)
Kiljan V. (Vkill)
Tijssen L. (luctijs)
GUPTA
Gupta N. (nareng)
HARRIS
Root S. (AsNuttyAs)
Harris J. (Jdache)
Igoe N. (ibraves)
Malhasyan E. (master DJ)
Gold M. (marusab)
Trendafilov R. (rumen)
Isporski V. (smileyv)
MARUPE
Antonovs J. (Mafuzz)
Khyuppenen Y. (hupp)
Balasovs J. (Perkons)
Bethers U. (Uldis)
Bendiks J. (doks)
Bethers J. (Janis-B)
Jansons U. (ugisj)
Smilgajs A. (smilgajs)
MIKADINHO
Verhaegen M. (Marcel_ve)
Drijver Bob (bobdrijver)
Nab B. (bnab)
Bakkeren T. (Tbak)
Bakkeren F. (Fbak1)
Ros G. (rosgjw)
Lesmeister J. (jlesme)
IRELAND
Moran M. (markpm)
Carroll J. (coppers)
Hanlon T. (kinder1)
McGann H. (hmg2)
Mesbur A. (AMesbur)
Fitzgibbon N. (nickfg1)
Amoils L. (amoils)
HUNGARY
Winkler G. (winkiboy)
Dumbovich M. (dumbovich)
Hegedus G. (gal)
Szegedi B. (korszurku)
Szabo C. (csaboka13)
Lakatos P. (nyul11)
TILLY
Castner K. (Jafra)
King P. (philking)
Tommasini S. (Stefanot)
Thoma M. (hawai)
GILLIS
Gillis S. (Rayas78)
Saelensminde E. (skaal1)
Rimstedt O. (olarim)
Rimstedt M. (Mikaelrim)
Brekka G. (kaninen)
Sauer O. (Saurdino)

RESULTS

DATE TIME (CEST/EDT) RESULTS
28 June 2021 16:30 / 10:30 am Round 1
19:00 / 1:00 pm Round 2
21:30 / 3:30 pm Round 3
29 June 2021 16:30 / 10:30 am Round 4
19:00 / 1:00 pm Round 5
21:30 / 3:30 pm Round 6
30 June 2021 16:30 / 10:30 am Round 7
19:00 / 1:00 pm Round 8
21:30 / 3:30 pm Round 9
1 July 2021 16:30 / 10:30 am Round 10
19:00 / 1:00 pm Round 11
21:30 / 3:30 pm Round 12
2 July 2021 16:30 / 10:30 am QuarterFinals – R. 1/2
19:00 / 1:00 pm QuarterFinals – R. 2/2
21:30 / 3:30 pm SemiFinals – R. 1/2
3 July 2021 16:30 / 10:30 am Semifinals – R. 2/2
19:00 / 1:00 pm Final – R. 1/2
21:30 / 3:30 pm Final – R. 2/2